Mesafeli Satış Sözleşmesi

MADDE 1 – SÖZLEŞMENİN TARAFLARI

1.1. SATICI:

Ünvanı: BS İnternet Yazılım Reklam Pazarlama ve Danışmanlık Hizmetleri Bülent Sakarya

Adresi: Alacamescit Mah. Bayathane Cad. Çamoğlu İşhanı K:7 K:3 D:301 Osmangazi Bursa

Telefon: 05355529128

1.2. ALICI(“TÜKETİCİ”):

Adı/Soyadı/Ünvanı:

Adresi :

Telefon:

Email:

MADDE 2 – SÖZLEŞMENİN KONUSU

İş bu sözleşmenin konusu, Alıcının Satıcıya ait https://www.wootemasi.com web sitesinden elektronik ortamda sipariş verdiği, sözleşmede bahsi geçen nitelikleri haiz ve yine sözleşmede satış fiyatı belirtilen mal/hizmetin satışı ve teslimi ile ilgili olarak hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. Alıcı, satışa konu mal/hizmetlerin temel nitelikleri, satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat koşulları, satışa konu mal/hizmet ile ilgili tüm ön bilgiler konusunda bilgi sahibi olduğunu, bu bilgileri elektronik ortamda kabul ettiğini ve sonrasında mal/hizmet siparişi verdiğini iş bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

MADDE 3 – MAL/HİZMETİN TESLİMAT ŞEKLİ

Alıcı’nın satın almış olduğu ürün Satıcı tarafından online olarak teslim edilir. Gerekli hallerde Alıcı ilgili ürünün bir kopyasını üyeliği devam ettiği sürece daha sonra Satıcı’dan isteyebilir.

MADDE 4 – MAL/HİZMETİN TESLİMAT SÜRESİ

Alıcı’nın satın almış olduğu ürün Satıcı tarafından en geç 24 saat içerisinde teslim edilir. Aksi halde Alıcı siparişin iptalini ve ücret iadesi talep etme hakkına sahip olur.

MADDE 5 – ALICININ ÜRÜN KULLANIM ŞARTLARI

Alıcı, satın almış olduğu ürünü kendi veya müşterilerine ait web sitelerinde kullanabilir. Temalarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Alıcı satın almış olduğu ürünleri herhangi bir web sitesinde/forumda/blogta veya internet ortamında satamaz. Satıcı sadece Alıcı’ya destek ve güncelleme hizmeti sunar. Alıcı’nın kendi müşterilerine bir hizmet sunulmamaktadır. Satıcı sunmuş olduğu hizmeti Alıcı kaynaklı hakaret, illegal kullanım, illegal dağıtım gibi sebeplerle sonlandırma hakkını saklı tutar.

MADDE 6 – KURULUM HİZMETİNE İLİŞKİN ESASLAR

Alıcı, satın almış olduğu ürünü kendisi kurmalıdır. Satıcı herhangi bir kurulum hizmeti vermemektedir. Ancak Alıcı’nın kurulum esnasında karşılaştığı sorunlara destek sistemi üzerinden yanıt alabilir. İlgili temaların çalışması için gerekli olan WordPress sisteminin kurulumu, WooCommerce eklentisinin kurulumu, Storefront temasının kurulumu yapılmalıdır. Alıcı eğer isterse Satıcı arasında yapılacak ek anlaşma ile temalar üzerinde düzenleme isteyebilir.

MADDE 7 – TEKNİK DESTEK HİZMETİ

Satıcı, Alıcı’nın satın almış olduğu ürünle ilgili teknik desteği ücretsiz olarak sunmakla birlikte, teknik destek satın alınan ürünle sınırlıdır. Üründen kaynaklanmayan durumlarda teknik destek hizmeti sunulmaz. İlgili teknik destek hizmeti, sadece e-mail ve site aracılığıyla verilmektedir. Teknik destek pazar ve resmi tatil günleri dışındaki günlerde 09:00-20:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Satıcı sunmuş olduğu teknik destek hizmetini Alıcı kaynaklı hakaret, illegal kullanım, illegal dağıtım gibi sebeplerle sonlandırma hakkını saklı tutar.

Madde 8 – CAYMA HAKKI

Alıcı’nın satın almış olduğu ürün Satıcı tarafından en geç 24 saat içerisinde teslim edilmediği durumda cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanılması için aynı süre içinde satıcının müşteri hizmetlerine e-posta veya telefon ile bildirimde bulunulması ve mal/hizmetin 15. Madde hükümleri çerçevesinde ve iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.wootemasi.com web sitesinde yayınlanmış olan ön bilgiler gereğince, kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya alıcıya teslim edilen mal/hizmete ilişkin fatura aslının iadesi zorunludur. Cayma hakkına ilişkin ihbarın ulaşmasını takip eden 7 gün içinde mal/hizmet bedeli alıcıya iade edilir ve 20 (yirmi) günlük süre içinde mal/hizmet iade alınır. Fatura aslı gönderilmezse alıcıya KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen mal/hizmetin teslimat bedeli satıcı tarafından karşılanır.

Madde 9 – CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK MAL ve HİZMETLER

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek mal/hizmetler, hızla bozulan ve son kullanma tarihi geçen mal/hizmetler, tek kullanımlık mal/hizmetler, hijyenik mal/hizmetler, abiye mal/hizmetler, kopyalanabilir her türlü yazılım ve programlardır. Ayrıca, her türlü yazılım ve programlarında, Çeşitli medyaların (Dvd,Cd v.b), bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemelerinde (toner, kartuş, şerit v.b) ile kozmetik malzemelerinde cayma hakkının kullanılabilmesi için mal/hizmetin ambalajının açılmamış, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları şartı bulunmaktadır.

MADDE 10 – ÜRÜN İADESİ

Alıcı ürünleri elektronik ortamda teslim aldığı için, ürün tarafında bir kusur yok ise ürün iadesi mümkün değildir. Ürün tarafında gösterilen DEMO adresinde bulunmayan bir kusur olması halinde, Satıcı ilgili sorunu gidermek veya siparişin iptalini ve ücretin iadesini sağlamak zorundadır.

MADDE 11 – UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

İş bu sözleşmeden kaynaklanabilecek ihtilaflarda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Bursa ilinde bulunan Tüketici Hakem Heyetleri, belirtilen değer üstüne Bursa ilinde bulunan Tüketici Mahkemeleri; bulunamayan yerlerde Bursa ilinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemeleri yetkilidir.

MADDE 12 – İşbu sözleşme 12 maddeden oluşmakta ve internet ortamında imzalanmıştır.

Son Güncelleme: 12-11-2020